Przejdź do treści

Artykuły i informacje o chorobach społecznych - dysleksja, bulimia, narkomania, alkoholizm, otyłość i wiele więcej. Zapraszamy do sprawdzenia kategorii, w której znajdują się artykuły o wszystkich chorobach społecznych - tych mniej i bardziej popularnych.

Są takie miejsca w sieci internetowej, gdzie można znaleźć niekończące się artykuły z poradami modowymi. Są strony, w których każdy majsterkowicz odnajdzie odpowiedź na pytanie dotyczące aktualnego projektu. Jednak co z naukami społecznymi, które niosą tak wiele istotnych zagadnień dla każdego z nas?

Plan pracy:

 

 

1.Czynniki zwiększające ryzyko zachorowalności na serce.

2.Definicja układu krążenia.

3.Profilaktyka nadciśnienia.

4.Profilaktyka miażdżycy.

5.Postępowanie w cukrzycy.

6.Zapobieganie atakowi serca.

7.O czym trzeba pamiętać przy ocenie zdrowia własnego serca?

8.Podsumowanie.

 

Literatura:

Trudność dzieci z problemami czytania i pisania zostały opisane już ponad sto lat temu, (co ciekawe, bynajmniej nie przez pedagoga czy psychologa, ale przez okulistę W.Pringela Morgana, do którego nauczyciel przyprowadził czternastolatka, u którego podejrzewali wadę wzroku, bo nie odróżniał liter i nie potrafił nauczyć się czytać. Po wykluczeniu wady wzroku okulista nazwał ten defekt ślepotą słowną, ślepotą na wyrazy) a mimo to, niestety, większość nauczycieli i pedagogów szkolnych nie wie lub nie chce wiedzieć, co to jest dysleksja.

Psychologiczne aspekty choroby nowotworowej oddziaływują na wszystkich ludzi, zarówno na tych, u których dopiero może wystąpić ta choroba, jak i na tych u których już wystąpiła choroba. Podejrzenie nowotworu jest początkiem głębokiego kryzysu psychologicznego. Kryzys ten wymaga dostosowania dotychczasowych sposobów radzenia sobie z trudnościami do warunków niepewności w oczekiwaniu na diagnozę. Nowotwór to choroba otoczona grozą i pełną lęku ludzką ciekawością.

Narkomania (z greckiego narke – odurzenie, mania – szaleństwo), jest jednym z najbardziej bolesnych rodzajów uzależnień. Substancje uzależniające to te wszystkie związki chemiczne, których działanie zmienia sposoby myślenia oraz stany emocjonalne człowieka. Substancje tego typu wprowadzają zatem w świat złudzeń. Są formą ucieczki od rzeczywistości, a jednocześnie prowadzą do powstawania chronicznego uzależnienia.

Ogólna zasada głosi iż najlepiej by było gdyby autyzm był zidentyfikowany, czy też wykryty jak najszybciej. Jest to zasada stosowana w odniesieniu do wszystkich chorób lub różnego rodzaju zaburzeń. Wpływ autyzmu na rodzinę jest bardzo głęboki. Pojawienie się w rodzinie dziecka autystycznego niesie za sobą wiele sytuacji nieznanych, niezrozumiałych dla rodziców, bądź tez opiekunów. Stresujący wpływ autyzmu wynika przede wszystkim z defektów poznawczych i ich pochodnych, tradycyjnie przypisywanych autyzmowi.

Polska nazwa żarłoczność psychiczna. Bulimia jako objaw - chorobliwie wzmożone łaknienie może występować w wielu zaburzeniach: schizofrenii, otępieniu, porażeniu postępującym, anoreksji; a także w cukrzycy, zaburzeniach hormonalnych (przysadki) i innych.
Bulimia jako samodzielna jednostka chorobowa została opisana stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1979 r. Rozumiemy przez nią nawracające epizody żarłoczności, charakteryzujące się :

Już od niepamiętnych czasów człowiek używał napojów alkoholowych. Towarzyszyły mu one z okazji różnych uroczystości, pomagały mu się rozluźnić, poprawić nastrój itp. Jednak człowiek nie wziął pod uwagę ile zła i nieszczęścia niesie ze sobą picie alkoholu. Począwszy od uzależnienia przez rozbite rodziny po śmiertelne wypadki (np. samochodowe - jak często o nich słyszysz?). Niektórzy myślą, że to nic takiego, że nic się nie stanie jeśli wypija kufel piwa bądź "setkę" wódki. Lecz to nieprawda.

Terminu „alkoholizm” używa się potocznie w dwóch znaczeniach: do określania wszelkiego spożycia alkoholu, które wkracza poza miarem tradycyjnego czy zwyczajowego picia, bądź dla oznaczenia choroby alkoholowej.

Rozpatrując problemy związane z nadużywaniem napojów alkoholowych należy jednak wyraźnie rozróżniać dwa zjawiska. Pierwsze z nich to pijaństwo, przejawiające się w postaci nadmiernej konsumpcji alkoholu, drugie to alkoholizm będący objawem chorobowym.

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, które najczęściej ujawnia się w ciągu pierwszych trzech lat życia jako rezultat zaburzenia neurologicznego, które oddziałuje na funkcje pracy mózgu.

Autyzm i jego pochodne, jak podaje statystyka, występują raz na 500 osób i występuje cztery razy częściej u chłopców niż dziewczynek. Dochody, stopa życiowa, czy wykształcenie rodziny nie mają żadnego wpływu na występowanie autyzmu.

Subskrybuj Choroby społeczne