Matura to jeden z ważniejszych momentów w życiu młodych dorosłych. Niestety, o uzupełnieniu ewentualnych braków i nadrobieniu zaległości większość uczniów myśli na początku ostatniej klasy. W takiej sytuacji czasu pozostaje naprawdę niewiele. Co więcej, o samodzielnym poukładaniu dotychczas zdobytej wiedzy wiele osób nie może nawet marzyć - ogromna ilość materiału, jaka jest do opanowania z różnych przedmiotów bywa przytłaczająca i przygnębiająca. Zatem co zrobić w takiej sytuacji?
Zbiór artykułów na różne tematy - ważne dla każdego Polaka. Dywagacje o Unii Europejskiej, systemie edukacji, zdrowiu i wiele więcej. Porady, fakty, informacje, ciekawostki na najróżniejsze tematy społeczne. Zapraszamy do odwiedzenia tej kategorii i przeczytania.
Żyjemy w trudnych czasach, prawda? Jednak każdy medal ma dwie strony. Choć z jednej z nich widać ciągły stres, pogoń za pieniądzem, narastające konflikty i inne problemy – to jest i ta jaśniejsza, pełna nadziei, optymizmu i dobra. W tym miejscu nie będziemy jednak niczego kolorować, ale popatrzymy na relacje społeczne, takie jakimi są. Podamy fakt, przytoczymy dane, przeanalizujemy przypadki. Tym samym tworzymy dla Ciebie źródło wiedzy o społeczeństwie, jakiego próżno szukać gdzie indziej.
Zostań z nami i dowiedz się więcej o świecie!
Alvin Toffler uznawany jest za najbardziej znanego współczesnego futurologa. Mieszka w Los Angeles. Przeprowadził się tam z Nowego Jorku tylko dlatego, by być w miejscu, gdzie jego zdaniem znajduje się „strefa przyszłości”. Ma w tej chwili 73 lata. Sprzedaje swoje książki w kilkunastomilionowych nakładach. Najsłynniejsze pozycje to „Szok przyszłości” i „Trzecia fala”.
Obiektem zainteresowania literatury od początku jej istnienia był człowiek-bohater literacki wraz ze swymi problemami, dylematami i problemami. Czytelnik zaś, śledzący losy i przygody bohaterów literackich kształtował sobie o nich opinie, klasyfikował ich na dobrych i złych, próbował analizować ich postępowanie często stawiając siebie w analogicznych sytuacjach. Mało jest bohaterów literackich, którzy byli by nam całkowicie obojętni.
W ciągu ostatniego tysiąclecia osiągnęliśmy pewną możliwość kontrolowania naszego bezpośredniego otoczenia i osiągnęliśmy pewien stopień bezpieczeństwa, ale także rozwinęliśmy wiedzę medyczną i rolniczą, która doprowadziła do niekontrolowanego wzrostu populacji a nasze własne innowacje ekologiczne zaczęły działać przeciwko nam samym. Zatruwamy sami nasz świat. Jak pisze Joseph Myler, „człowiek doprowadził do zatrucia rzek. Zielone pastwiska przekształcił w pustynie. Powietrze przesycił chemikaliami, które zagrażają zdrowiu, i pyłami zmieniającymi klimat.
W swojej książce pt´”Węzłowe problemy katolickiej nauki społecznej” Józef Majka poświęca jeden z rozdziałów problemowi poszukiwania zdrowej demokracji
Jedni uważają ją za symbol dobrobytu, inni uznają ją za przeklętą organizację odbierającą narodom suwerenność i odrębność kulturową. Dla jednych jest to zwykły związek gospodarczo-społaczny kilku państw, dla innych jawi się jako jedno wielkie terytorium, które w przyszłości obejmie swymi granicami całą Europę. Dla jednych Unia Europejska jest nadzieją na poprawę losu, dla innych to rozpacz i dobijający cios. Czymże jest naprawdę Unia Europejska? Jakie państwa zrzesza? Kiedy i jak powstała? Jakie są jej cele?
Zasadnicze przemiany systemu społeczno-politycznego w Polsce znalazły również odbicie w systemie edukacji. Zakwestionowano monolityczność i sztywność szkoły, jej programy metody i efektywność. Krytykowano wady strukturalne systemu szkolnego i samej instytucji szkoły, jej oporność na uspołecznienie, archaiczne i niedostosowane do poziomu cywilizacyjnego i rynku pracy treści kształcenia, niepartnerskie i biurokratyczne relacje szkoły ze środowiskiem społecznym oraz brak podmiotowego traktowania uczniów i ich rodziców.
Francja należy do największych krajów Europy - liczy 53 mln. ludności i zajmuje 547 tyś.km2 . Stolicą kraju jest Paryż. We Francji istnieje dwustopniowy podział administracyjny na gminy i departamenty.
We francuskim systemie szkolnym obowiązującym od 1985r. wyróżnia się trzy poziomy:
-szkolnictwo pierwszego stopnia ( przedszkole i szkoła elementarna);
-szkolnictwo drugiego stopnia ( gimnazja i licea);
-szkolnictwo wyższe;
SZKOLNICTWO PIERWSZEGO STOPNIA
Moja praca jest przede wszystkim obrazem współczesnego sportu. Starałem się zawrzeć wszystkie najważniejsze elementy determinujące tą popularną na całym świecie formę kontaktów międzyludzkich.