Przejdź do treści

Narkomania (z greckiego narke – odurzenie, mania – szaleństwo), jest jednym z najbardziej bolesnych rodzajów uzależnień. Substancje uzależniające to te wszystkie związki chemiczne, których działanie zmienia sposoby myślenia oraz stany emocjonalne człowieka. Substancje tego typu wprowadzają zatem w świat złudzeń. Są formą ucieczki od rzeczywistości, a jednocześnie prowadzą do powstawania chronicznego uzależnienia. Oznacza to, że uzależniony to człowiek żyjący w świecie iluzji i jednocześnie człowiek uzależniony od substancji, które go w ten świat wprowadzają. Podstawową grupą substancji uzależniających są narkotyki. Narkotykiem mogą być także takie substancje, które nie są w świadomości polskiego społeczeństwa zaliczane do tej grupy, jak np. alkohol, nikotyna, leki psychotropowe czy środki uśmierzające ból.

Niektóre środki szkodliwe dla zdrowia, lub nawet uzależniające, można kupić legalnie środki nasenne, farby i lakiery, kleje oraz wiele innych przydatnych w dzisiejszych czasach produktów, które użyte w odpowiedni sposób nie stanowią najmniejszego zagrożenia. Tego typu substancje nie są ze swej natury narkotykami, jednak można się nimi posługiwać na sposób narkotyku. Jeśli np. ktoś sięga po napoje alkoholowe w tak symbolicznych ilościach, że nie powodują one zmian w myśleniu i emocjach, to nie posługuje się on alkoholem w funkcji narkotyku. Jeśli jednak sięga on po alkohol po to, by o czymś zapomnieć lub by złagodzić bolesne stany emocjonalne, to taki człowiek posługuje się alkoholem w funkcji narkotyku. Alkohol i inne substancje chemiczne, które modyfikują procesy psychiczne, różnią się od klasycznych narkotyków jedynie tym, że dłużej trwa proces uzależniania się. Ponadto klasyczne narkotyki (naturalne i syntetyczne) są zawsze zażywane w ich funkcji narkotycznej, podczas gdy można posługiwać się np. alkoholem czy lekami uśmierzającymi w sposób nie narkotyczny. Środki i substancje mające na celu łagodzenie bólu, poczucie pełnego relaksu, uspokojenia, zapomnienia czy uśpienia, były znane już w starożytności. Część z tych środków zaliczamy dzisiaj do tzw. narkotyków naturalnych. Zażywano je w czasie obrzędów religijnych, używano jako lekarstwa na stosunkowo niewielkie dolegliwości: liśćmi kokainy pozbywano się uczucia głodu, zmęczenia czy bólu. Człowiek zaczął się zastanawiać nad stworzeniem własnych, sztucznie wyprodukowanych, mniej szkodliwych dla zdrowia substancji o podobnych właściwościach. Niestety postęp, głównie w dziedzinie chemii spowodował powstawanie chemicznych odpowiedników narkotyków naturalnych. Są one poprzez zwiększoną „czystość” o wiele bardziej skuteczne (oraz niebezpieczne) od tych stosowanych przez nasze prababki.

Istnieje wiele różnych sposobów zażywania narkotyków. Można je zażywać doustnie, wdychać, palić lub wstrzykiwać. Poza ich szkodliwym wpływem na Centralny Układ Nerwowy mogą powodować trwałe zmiany w nosie, gardle, płucach i nerkach. Ponadto narkotyki w większości powodują całkowitą utratę łaknienia. Prowadzi to do pozbawienia zdolności obronnych organizmu. Nawet najdrobniejsze przeziębienie może zakończyć się śmiercią. Nie muszę wspominać o takich chorobach jak AIDS, czy choćby wirus HIV, oraz o kosztach związanych z zażywaniem narkotyków. Ocenia się, że osoba uzależniona musi miesięcznie wydawać na narkotyki 2000 – 4000 zł. Dosyć ciężko jest zarobić tyle pieniędzy, szczególnie mając 15 – 16 lat. Początkowo, dzieciak wydaje kieszonkowe, następnie zaczyna sprzedawać ubrania, wynosić z domu sprzęt, itp. Gdy nawet to nie wystarcza zaczyna kraść, dziewczęta lądują na ulicy. Najlepszym sposobem jest więc wciągnąć w nałóg kolegów i inne dzieciaki. Początkowo narkotyki rozdaje się za darmo, czasem nie mówiąc nawet iż jest to narkotyk. Gdy dzieciak wejdzie w to, zaczyna się właściwa sprzedaż. W ten sposób ma się pieniądze na własną działkę narkotyku.

Dzieci, które uzależniły się od narkotyków i alkoholu przed 18 rokiem życia, mają jedynie 50% szansy, aby dożyć 30 urodzin.

Narkotyki powodują degradacje moralną:

- utratę wartości moralnych;

- utratę godności;

- przestępczość;

- prostytucję;

- morderstwa;

- sprzedaż narkotyków kolegom;

 

Narkotyki degradują psychicznie.

Powodują:

- agresję i drażliwość;

- zaburzenia pamięci;

- nieprawidłowy rozwój osobowości;

- utratę hamulców moralnych;

- zaburzenia emocjonalne;

- niedostosowanie społeczne;

- brak wytrwałości w realizowaniu zamierzonych celów;

- trudności w pracy lub w nauce;

 

Powody, dla których młodzież sięga po narkotyki:

- zbyt duże wymagania (nieadekwatne do umiejętności dziecka);

- patologie w rodzinie, oraz konflikty z domownikami;

- niedojrzałość emocjonalna – rozwój biologiczny szybszy od emocjonalnego;

- uwarunkowania genetyczne – zetknięcie z jakimś środkiem powoduje natychmiastowe uzależnienie;

- niekonsekwencja rodziców;

- ustępstwa;

- wpędzanie w poczucie winy;

- chłód względem dziecka;

 

Przyczyny, dla których sięga się po narkotyk po raz pierwszy:

- potrzeba akceptacji;

- własna obrona (bo jak nie wezmę to mnie pobiją);

- ciekawość;

- nuda;

- modelowanie zachowań przez innych;

- chęć podjęcia ryzyka;

- presja grupy (nie będę mięczakiem!);

- bunt przeciw dotychczasowym wartościom;

- naśladowanie (postaci z bajek, filmów; kolegi z podwórka);

 

Jak rozpoznać, że dziecko używa środki odurzające:

- słabo uczące się, nieśmiałe dziecko zaczyna dużo mówić, nabiera odwagi, staje się krnąbrne ( może zażywać amfetaminę, speed lub ecstasy);

- zwężone sztywno źrenice (opiaty, czyli: heroina, opium, kompot, morfina, kodeina, PCP-fencyklidyna);

- lekko rozszerzone źrenice (środki uspokajające, marihuana, amfetaminy);

- przyśpieszony tok myślenia, słowotok; gwałtowne ruchy, nienaturalnie szybkie (amfetamina);

- nieobecność, bycie w innym świecie (marihuana czyli haszysz lub trawa; halucynogeny, czyli: LSD inaczej kwas, grzybki halucynogenne,i narkotyki autorskie takie jak: DMT, MDA, STP, TMA, MMDA itp.);

- drażliwość, wybuchowość, wrogie nastawienie do otoczenia, nieposłuszeństwo;

- zaniedbywanie obowiązków domowych;

- nieporządek w pokoju (lub nagły „błysk”);

- stałe ukrywanie czegoś przed domownikami (skrytki);

- zakaz wstępu rodziców do pokoju dziecka;

- częste wietrzenie pokoju, odświeżacze do powietrza;

- częste spóźnianie się;

- niepowodzenia w szkole (wagary);

- zmiana lub poszerzenie grona znajomych;

- nagłe wyjścia z nowymi znajomymi;

- częste, krótkie telefony (możliwość handlu narkotykami);

- kolekcjonowanie emblematów związanych z subkulturami młodzieżowymi (pacyfki, listki marihuany);

- ślady kleju na ubraniu (inhalanty – czyli rozpuszczalniki)

- drobne szare ziarenka lub tytoń w kieszeniach (crack i marichuana);

- objadanie się lub zaniechanie jedzenia, czasami bardzo nieregularne;

- spadek wagi ciała;

- zaburzenia snu;

- drobne kłamstwa;

- zwiększone zapotrzebowanie na pieniądze;

- wynoszenie z domu rzeczy;

- używanie slangu;

- bełkotliwa niespójna mowa;

- nagłe wybuchy agresji;

- apatia lub senność, ślady po nakłuciach igłą;

- czasami- ostry, „chemiczny” zapach potu.

 

Pojawienie się tych oznak może oznaczać iż nasze dziecko ma kłopoty z narkotykami, ale może być związane np. z dorastaniem, narastającymi kłopotami w życiu codziennym, itp.

Gdy jednak zaobserwujemy którąś z tych oznak, są one notoryczne, czy jest ich wiele – można skontaktować się z którąś z poradni antynarkotykowych, lub kupić w aptece test na wykrywanie narkotyków w organizmie.

Sięgając po narkotyk większość ludzi myśli o przyjemnościach, jakich dostarczają - nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. Często brakuje nam wyobraźni aby zdać sobie sprawę z faktu iż sięgnięcie po narkotyk można porównać do skoku z samolotu - tyle, że bez spadochronu. Dotychczas nie odkryto sposobu na bezpieczne używanie narkotyków - jak na razie w większości przypadków osoby uzależnione kończą cierpieniem w przytułkach lub szybką

śmiercią .

W każdym narkotyku znajduje się aktywna substancja, która stopniowo włącza się w metabolizm komórkowy. Powoduje to uruchomienie procesu uzależnienia. To, że ktoś potrzebuje narkotyku, aby znowu czuć się dobrze, może oznaczać uzależnienie. W przypadku niektórych narkotyków (np. Heroiny) uzależnienie może nastąpić już po kilku tygodniach 'próbowania'. Ważne jest aby pamiętać, że

NIE MA BEZPIECZNYCH NARKOTYKÓW

nie dajcie się oszukać, osoby proponujące Wam narkotyki albo są nieświadome swoich czynów, ktoś zrobił im pranie mózgu wmawiając, że narkotyki nie stanowią zagrożenia albo próbują Was wykorzystać - często wyglądają i zachowują się bardzo w porządku, w środku jednak myślą tylko o tym jak na Was zarobić.

Pierwsza porcja narkotyku zwykle nic nie kosztuje, następna wymaga zdobycia pieniędzy, kontaktów z dealerami, ukrywania tego, co się robi. Sięgając po narkotyk, ryzykuje się związanie ze środowiskiem ludzi biorących i przestępcami handlującymi narkotykami. Handlarze mieszają narkotyki, dodają różne substancje chemiczne. Nigdy nie wiadomo, jakie naprawdę będzie miał działanie zakupiony narkotyk.

DZIAŁANIE NARKOTYKÓW

Kokaina - Bardzo niebezpieczny narkotyk działa silnie pobudzająco (zarówno psychicznie jak i fizycznie), intensywnie oddziałowywuje na centralny układ nerwowy polepszając zdolność kojarzenia i umożliwiając większy wysiłek fizyczny, działa znieczulająco oraz powoduje silne, aczkolwiek krótkotrwałe uczucie przyjemności. Przyśpiesza pracę serca, powoduje zwężenie naczyń krwionośnych. Przedawkowanie prowadzi do szybkiej śmierci poprzedzonej zaburzeniami oddychania, pracy serca, drgawkami. Destrukcyjne działanie na centralny układ nerwowy powoduje, że uzależnienie od kokainy prowadzi do ciężkich depresji, halucynacji i innych poważnych chorób psychicznych.

Heroina - Pochodna morfiny, wywołuje krótkotrwałą euforię, po której działa przeciwbólowo, uspokajająco i usypiająco. Osobom zażywającym heroinę grożą konwulsje oraz śpiączka które w wielu przypadkach prowadzą do śmierci. Uzależnia niezwykle szybko, nawet w przeciągu kilku tygodni.

Kompot - Polska odmiana heroiny (patrz wyżej).

Extasy (MDMA) - silny narkotyk pobudzający zmysły, możliwe halucynacje, u niektórych osób zamiast euforii wywołuje lęki. Powoduje zaburzenia układu krwionośnego, podwyższenie temperatury ciała wskutek których może doprowadzić do szybkiej śmierci. Efekty uboczne mogą występować również przez dłuższy okres czasu w postaci apatii, otępienia.

LSD - silny środek halucynogenny wywołuje także ataki śmiechu, strach. Działa nawet kilkanaście godzin. Powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu - w przypadku dłuższego stosowania możliwe są nawroty jego działania nawet kiedy nie jest używany.

Amfetamina - działa podobnie do kokainy lecz wyraźnie słabiej i dłużej niż kokaina (max. kilka godzin). W trakcie działania zmniejsza uczucie zmęczenia, działa pobudzająco. Skutki uboczne to uczucie zmęczenia po okresie działania, apatia, ociężałość, przy dłuższym stosowaniu mogą wystąpić cięższe choroby psychiczne łącznie z paranoją. W przypadku przedawkowania możliwa jest nawet śmierć. Uzależnienie wynikające z przyzwyczajenia psychicznego i chęć uskutecznienia działania narkotyku prowadzą do zwiększenia dawek a nawet sięgnięcia po kokainę.

Meskalina - silny środek halucynogenny działa nawet całą dobę. W przypadku przedawkowania prowadzi do śmierci poprzez utratę wydolności układu oddechowego.

Marihuana - narkotyk należący grupy określanej potocznie "lekkich narkotyków" uwydatnia zmysły, ma lekkie działanie halucynogenne, zmniejsza poczucie czasu i przestrzeni, w zależności od nastroju, sytuacji może powodować radość lub smutek. Skutki uboczne to mogące wystąpić wymioty, uczucie apatii, obojętności - nawet do kilku dni po zażyciu. Regularne zażywanie ma także negatywny wpływ na układy rozrodcze u kobiet i mężczyzn. Uzależnienie psychiczne może doprowadzić do chęci zażycia silniejszych narkotyków ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Haszysz - silniejszy od Marihuany o podobnym działaniu i skutkach ubocznych. Występuje wiele innych rodzajów konopii o działaniu takim jak Marihuana czy Haszysz zwanych potocznie trawką.

Opium, Mak, Morfina - działają przeciwbólowo, usuwają uczucie głodu oraz strach i depresje. Przedawkowanie może doprowadzić do snu narkotycznego a w konsekwencji do śmierci spowodowanej zaburzeniami układu oddechowego. Uzależnienie prowadzi do destrukcji całego organizmu, ciężkich zmian psychicznych oraz fizycznych.

Kleje, benzyny, rozpuszczalniki, farby, spraye i inne - wywołują nagłą euforię, poczucie nieważkości. Działają destruktywnie na układ nerwowy niszcząc komórki w mózgu. Mogą powodować apatię, otępienie, niedowagę.

Kategoria